Koteczki Mateczki

Strona poświęcona jest szerokorozumianej naturze kotów


Kwiecień 09, 2019

Koty wśród egipskiej arystokracji

Koteczkowe życie w Starożytnym Egipcie

Animal Cartoon EPS10 File Format

Życie Kocie jest nowelą

której nigdy nie masz dosyć

wczoraj długie, długie spanko

jutro dobre, dobre jadło

Koty w Raju :3

 Tym koteczkowym coverem, uwielbianej przez Polaków piosenki, witam Was na stronie koteczki-mateczki.

Pierwszy wpis będzie podróżą do przeszłości, a dokładnie do czasów starożytnego Egiptu, kiedy to koteczki były obiektem czci ze strony ludzi. Zatem jak wyglądało życie koteczków w czasach przed naszą erą..

Koty były ważną częścią każdego gospodarstwa domowego, świadczą o tym liczne malowidła, rzeźby, a nawet biżuterie. Na ściankach grobowców umieszczano wizerunek kota siedzącego przy swoim właścicielu. Wiele rzeźb z tego dawnego okresu przedstawia siedzące, dumnie wyprostowane, z wyeksponowanymi muskułami zwierzę jako symbol jego mądrości, dumy wysokiej rangi, dodatkowo pozłacano rzeźby i przyozdabiano najdroższymi kamieniami.
Nie każdy mógł sobie pozwolić na kota. Posiadanie go wymagało dużych wydatków, nie tylko na jedzenie, ale również ozdoby. U kotów w Starożytnym Egipcie najczęściej można było dostrzec złote bransoletki nałożone na ich szyję czy ogon.

Koty same z siebie nie były tak bardzo szanowane. Wynikało to w dużej mierze z ich pożyteczności. W Egipcie, z racji na swoje położenie geograficzne, występuje gorący klimat. Dzięki systemowi budowania miast wzdłuż rzeki Nil, Egipcjanie mieli możliwość prowadzenia upraw i hodowli bydła. Problem następował wtedy, gdy zaczęły pojawiać się szkodniki, albo gryzonie. Wtedy do akcji ruszały nasze dzielne koteczki i bez problemu radziły sobie z tym uciążliwym problem. Trudno sobie wyobrazić życie bez koteczków.

Nie można oczywiście zapomnieć o „koteczkowej” Bogini Bastet, czyli „ta, która drapie”. Przedstawiano ją jako kobietę z głową kota lub po prostu dostojnie siedzącego dumnego kota. Na jej szyi wisiał naszyjnik ze skarabeuszem, symbolem najwyższej świętości Egipcjan. Bastet była egipską boginią płodności, rodziny i domowego ogniska, a także muzyki, tańca i radości.

Egipskie Koty – Ciekawostki :3

  • Egipskie Koteczki były chronione prawem.
  • Traktowano je z należytym szacunkiem, a nawet pozwalano im jadać z domownikami przy wspólnym stole.
  • Utożsamiano je z cechami władców, czyli siłą, dumą, potęgą, męstwem, dostojnością, dynamicznym i efektywnym działaniem.
  • Egipcjanie starali się zapewnić kotom jak najlepsze życie.
  • W czasie licznych pożarów nawiedzających miasta, ich mieszkańcy najpierw ratowali koty, a później swój majątek.
  • Kota nie wolno było wywieźć do sąsiednich krajów, skrzywdzić, a tym bardziej zabić.
  • Śmierć kota oznaczała żałobę dla wszystkich domowników, w trakcie której golili oni sobie brwi.

 

Mateczka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *