Koteczki Mateczki

Strona poświęcona jest szerokorozumianej naturze kotów


Kwiecień 26, 2019

Język kotów, czyli jak być kocim lingwistą

Lingwistyka Kocia :3

Nie ukrywam, że bardzo mi się spodobał ten termin, jednak ograniczę jego użycie tylko do tego nagłówka, ponieważ chciałbym przekazywać Wam wiedzę prostym językiem, bez żadnych skomplikowanych zwrotów. Dzisiejszy temat brzmi…. Język kotów.
Jak zrozumieć zachowanie kota? Czy istnieje sposób na właściwą interpretację mowy ciała kota? Mowa kota, odgłosy przez niego wydawane oraz sposób zachowania mają na celu przekazanie nam (jak i innym kotom) różnych emocji i odczuć pupila. Jak je zrozumieć?

Kotek marzyciel - Język

Język kota – twój kot komunikuje się za pomocą ciała

Twój pupil nie powie Ci wprost co u niego słychać, jak się czuje itp. Prawdą jest, że z czasem, gdy zwierzę przyzwyczaja się do naszego głosu to jest w stanie reagować na często wymawiane przez nas słowa w jego stronę. Odpowiedzią jest zazwyczaj „Miau” :3. W drugą stronę jest inaczej. Koty posługują się mową ciała, która w ich naturze jest bardzo złożona. Wszystko ma znaczenie: ogon, wąsy, uszy, łapki, grzbiet, a nawet język. Dużo tego jest, nie uważacie? Spokojnie poniżej szczegółowo opiszę każdy gest, mimikę inne elementy kociej mowy ciała.

  • Ocieranie się głową lub ogonem o twoje nogi

Kot czuje twoją bliskość i chce „podzielić się” z tobą swoim zapachem (feromonami), które go uspakajają. Oznacza również swoje terytorium, przy którym czuje się bezpiecznie. Nie myl tego zachowania z żądaniem jedzenia, po prostu odwzajemnij jego czułość.

  • Turlanie się po ziemi na twój widok

Kot w ten sposób okazuje posłuszeństwo. Tę pozycje przyjmuje jedynie w stosunku do osób, przy których czuje się całkowicie swobodnie. Jest to akt poddania kojarzony z całkowitą relaksacją. Bądź uważny, jeśli zamierzasz wykorzystać tę okazję do podrapania pupila po brzuchu. Może to odebrać jako zaproszenie do zabawy i próbować złapać twoją rękę z pomocą pazurów

  • Drapanie

Tego typu złe nawyki może powstrzymać sterylizacja. Jeśli nie chcesz poddawać pupila zabiegowi, postaraj się o drapak, który przyciągnie jego uwagę (w tym celu możesz użyć także kocimiętki). Twój lekarz weterynarii może również zalecić terapię behawioralną.

  • Ogon

Ogon kota jest z natury długi i miękki, dlatego często zmienia pozycje. Wiedzieliście, że każda z nich znaczy w języku kotów co innego?

  • podniesiony do góry, czasem z lekkim haczykiem na końcu– zdradza zadowolenie, dobry humor i pewność siebie
  • gładki i luźno opadający – to oznaka normalności
  • najeżony i postawiony do góry – jest oznaką strachu
  • najeżony i wygięty w pałąk – jest oznaką złości i bojowego nastawienia
  • poziomo ustawiony z lekko drgającą końcówką – oznacza napięcie i skupienie
  • wolno poruszający się – oznacza rozdrażnienie i irytację
  • wyprężony i z szybko poruszającą się końcówką – radość i powitanie długo wyczekiwanego człowieka
    szybko uderzający na boki – zapowiada gwałtowną reakcję ze strony kota, nawet atak

Język kotów – jedno „miau” wyraża więcej niż tysiąc słów

Nie tylko miauczenie, ale także mruczenie, syczenie i inne dźwięki wydawane przez kota mają wiele znaczeń.

  • Mruczenie kota

Mruczenie oznacza poddanie i zadowolenie. Kociaki zaczynają mruczeć już podczas pierwszego karmienia, by wyrazić zarówno wielkie zadowolenie, jak i całkowitą zależność od matki. Jeśli twój kot mruczy przy tobie, okazuje ci  całkowite oddanie i przyjemność.

  • Pomruki i syczenie

Zachowując się w ten sposób, twój kot chce cię onieśmielić. Tego typu odgłosy są zwykle używane przez kota w przypadkach agresji i są  z reguły częścią jego strategii obronnej.

  • Miauczenie kota

Istnieje wiele jego typów i każdy z nich posiada swoje znaczenie. Miauczenie kota może wyrażać żądanie, narzekanie, dezorientację, odmowę i wiele więcej:

  • Krótkie miauknięcie: „cześć, co słychać?”
  • Wiele krótkich miauknięć: „dobrze, ze jesteś, gdzie byłeś, tęskniłem!”
  • Ponaglające przedłużone miauknięcia: „no dawaj wreszcie ten obiad, co się tak guzdrzesz?”
  • Wyciągnięte mraaauuu z oddali: „nudzę się strasznie, choć, wymyśl coś i się mną zajmij”
  • Wrzaskliwe i nagłe miau!!!!: „nadepnąłeś mnie na ogon, tyyyyy…. Kocie!”
  • Zduszone, gardłowe miauknięcia, czasem brzmiące dosyć przeraźliwie, mogą także być zapowiedzią tego, że kot będzie wymiotował – cześć kotów wydaje te dźwięki, część nie, jednak zazwyczaj, kiedy słyszymy je po raz pierwszy – wpadamy w panikę – zupełnie niepotrzebnie, bo kot w ten sposób pomaga sobie w pozbyciu się kłaczków

Język kota – tajemnica kociego języka rozwiązana!

Zawsze Was zastanawiało, po dłużej chwili śmiania się, dlaczego tak naprawdę Wasz pupil wystawia język. Jest wiele przyczyn. O to one:

Bawią się smakiem i teksturą
Jedzenie utknęło im w pyszczku
Czują się rozluźnione

 

Mają problemy zdrowotne!!!

Wszelkie choroby dziąseł, infekcje, wrzodziejące rany czy próchnica. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że twój kociak ma zapalenie jamy ustnej, a oprócz wystawiania języka ma ślinotok lub stracił apetyt, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym leczenie będzie krótsze i skuteczniejsze.

Na koniec przygotowałem małą grafikę, aby łatwiej było Wam przyswoić język kotów :3
Język kota

Mateczka


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *